Zemědělci hospodařící v blízkosti VD Švihov založili Agroklastr

26. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

Želivka -nádrž Švihov - DSC_2981

Zemědělci na Vysočině dnes založili Agroklastr, podle nich první v Česku. Podle ČTK chtějí společně hledat cestu, jak udržet zemědělskou výrobu na pozemcích kolem vodárenských nádrží a jiných zdrojů vody.

Agroklastr Vysočina má podle předsedy Vladimíra Marečka zatím deset členů, spolupracovat chce s výzkumnými ústavy i s vysokými školami, například s Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půd nebo s Mendelovou univerzitou. „Jak intenzivně hospodařit, ale současně chránit vodu, půdu i zdraví zvířat, to je hlavní myšlenka Agroklastru,“ uvedl Mareček. Klastr by se podle Marečka měl dál rozrůstat. První členské zemědělské podniky hospodaří celkem asi na 10.000 hektarech půdy. Čtyři z nich podnikají na pozemcích kolem vodárenské nádrže Švihov, známé víc jako Želivka. Pitnou vodou zásobuje asi 1,5 milionu obyvatel, včetně Prahy. Starostové sídel kolem této přehrady si stěžují na vylidňování způsobené nedostatkem pracovních příležitostí.

Naše voda a ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství