Země ostrovů – Skotsko VI: Údolí Glenn Nevis

Aktualizováno 4. listopadu 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Skotsko 6 - Highlands

Není na světě mnoho zemí, které jsou blízké srdcím mnoha našich obyvatel tak, jako Skotsko. Pokud se hodlá do Skotska někdo z vás vypravit, nabízí mu portál Naše voda seriál o zajímavých místech spojených pochopitelně – s vodou. Podrobné fotoreportáže si můžete prohlédnout na našem facebooku. Klikni zde!

Voda je totiž ve Skotsku neopominutelným fenoménem, je téměř všudypřítomná, a to i ve vnitrozemí. Skotsko samotné je navíc ostrovní zemí, kterou na východě omývají vody Severního moře, na severozápadě Atlantický oceán a na jihozápadě Irské moře a severní průliv. Skotsko se kromě pevniny skládá z víc než 790 ostrovů, z nichž nejznámější jsou Skye a Haris-Lewis. Skotské ostrovy tvoří několik souostroví – Shetlandy, Orkneye a Hebridy. Kromě toho se na území Skotska rozkládají sladkovodní jezera, především pak bájné jezero Loch Ness. Dost dobrých důvodů pro seriál o Skotsku a vodě.

VI: Highlands: Údolí Glenn Nevis a Inverlochy Castle

Z údolí Glen Nevis můžete udělat krátký nenáročný výlet podél vodopádů Allt a´Choire Dheirg. Po výstupu podél vodopádu dojdete na rozcestí, zabočíte doleva, odkud se vám začnou otevírat nádherné výhledy na údolí a také na vrchol Ben Nevis (1344 m n. m.). Na dalším rozcestí se dáte doprava a z kopce se vrátíte lesem zpět. Ve Fort Williamu se můžete podívat na zříceninu Inverlochy Castle. Je to bývalá čtvercová tvrz, která kdysi měla v každém rohu věž. Tvrz vystavěl kolem roku 1280 John Comyn, Lord z Badenochu, který zde poté strávil zbytek svého života.

Celý hrad býval obklopen vodním příkopem a měl dvě vstupní brány naproti sobě. Jedna z nich vedla přímo k řece Lochy. Uvnitř hradu stávaly hospodářské budovy. Do dnešních dnů se dochovaly pouze hradby a torza věží, v největší z nich bydlela rodina majitele.

Naše voda – Miroslav Fišer, foto Naše voda – Petra Fišerová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině