Zelený kruh zve na besedu na téma chemie v odpadních vodách

Aktualizováno 10. října 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

znečištění - havárie - IMG_3317

Říjnová beseda ekologické organizace Zelený kruh proběhne ve středu 23. října na téma – „Chemie v odpadních vodách – hrozba současnosti?“ Informovala o tom Zdeňka Šimková z uvedené organizace.

Diskutovat se podle ní bude na téma chemických sloučenin, které pronikají do odpadních vod a nedají se snadno odstranit. Jedná se zejména o znečištění vod látkami v důsledku využívání chemických produktů osobní potřeby či farmak. Řada z těchto sloučenin patří do pestré skupiny tzv. endokrinních disruptorů. V souvislosti s těmito látkami se objevují výzkumy, které upozorňují na jejich možný negativní vliv na lidské zdraví a volně žijící vodní živočichy. Na besedě zazní mj. výsledky konkrétních výzkumů, které se zaměřují na nalezení nových způsobů, jak tyto látky z odpadních vod dostat a taktéž bližší informace o jejich možných vlivech na stabilitu vodních ekosystémů.

Jako hosté se diskuse účastní Stanislav Smrček z Katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty UK, který se zabývá výzkumem různých chemických sloučenin v odpadních vodách, možností jejich efektivního čištění pomocí rostlinných biotechnologií a vlivem na zdraví volně žijících vodních živočichů i člověka. Dalšími hosty budou pak Zdena Křesinová – Laboratoř environmentální biotechnologie, MBÚ AV ČR v.v.i, která se věnuje výzkumu mikrobiální degradace endokrinně disruptivních látek a Jan Freidinger z Greenpeace, které se primárně věnuje problematice toxických látek a v menší míře trvale udržitelnému lovu a chovu ryb.

Akce se uskuteční v Langhans Galerie, Vodičkova 37, Praha 1, od 18.00 hodin. Místo k sezení si prosím rezervujte na adrese kancelar@zelenykruh.cz  Více informací o formátu science cafe najdete na stránkách  www.vedavakci.cz/veda-a-verejnost/vedecke-kavarny.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka