Ze starého vodojemu v Třebíči bude muzeum vodárenství s vyhlídkou

Aktualizováno 24. července 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

Letecký_pohled_na_centrum_Třebíče_od_severozápadu

V téměř 80 let starém třebíčském vodojemu bude počátkem září otevřena expozice věnovaná historii vodárenství. Lidé se také dostanou na vyhlídkovou plošinu 25 metrů vysoké železobetonové věže. Svému účelu vodojem přestal sloužit koncem 70. let, kdy ho kvůli rostoucí spotřebě pitné vody ve městě nahradily mohutnější stavby.

Myšlenka na zpřístupnění chátrajícího vodojemu vznikla před pěti lety. ČTK to řekl Jaroslav Hedbávný, ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti, která projekt připravuje.

„Je to zajímavá vodárenská památka a je spojena s historií města. Proto vznikl záměr ten vodojem opravit do původní podoby, zpřístupnit a instalovat tam expozici vývoje třebíčského vodárenství,“ uvedl Hedbávný. Celkem to bude stát kolem tří milionů korun. Vodojem sice nepatří mezi chráněné památky, ale vodárenská firma přesto postup konzultovala s odborníky Národního technického muzea.

Starý vodojem stojí u Kostelíčku v třebíčské čtvrti Horka-Domky. Točité schodiště ve věži vede k nádrži, do níž se vešlo 50 metrů krychlových vody. Každé patro bude v nové expozici symbolizovat jednu vývojovou etapu vodárenství. Do nádrže, která doposud měla jen manipulační poklop, byly kvůli návštěvníkům vyraženy dveře. V tomto prostoru se budou konat audiovizuální projekce. Z venkovní vyhlídky nad nádrží se pak dá přehlédnout celé město.

Vodojem byl postaven v letech 1936 až 1938 jako součást vodovodu, který dodnes do Třebíče přivádí vodu z prameniště u Heraltic. Kvůli rozrůstání města ale vodojem přestával stačit. S budováním dalších vodovodů, které do Třebíče přivádějí pitnou vodu z vodárenských nádrží v Mostištích na Žďársku a v jihomoravském Vranově, ho nahradily dva podstatně mohutnější vodojemy na vyvýšenějších místech.

Zdroj: ČTK, foto: wikikmedia commons, Marius Svoboda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace