Zdroj infekčního onemocnění v Novém Boru dotazníky neodhalily

Aktualizováno 11. září 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

221120121952

První výsledky z dotazníkové akce v Novém Boru a Okrouhlé na Českolipsku hygienikům neodhalily, odkud a jak se šířila infekce. Dotazníky totiž vyplnili převážně jen lidé, kteří onemocněli. ČTK to řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

„Nám chybí informace od lidí, kteří neměli zdravotní potíže, aby bylo s čím porovnat,“ uvedla Balašová.

Průjmy a zvracení na konci srpna postihly v Novém Boru a Okrouhlé stovky lidí. Dotazníky vyplnilo 734 lidí. V lokalitách, kde byl následně vydán zákaz používání pitné vody, má hygiena odezvu od 693 osob. Z nich mělo zdravotní potíže 638 lidí a 153 dokonce navštívilo lékaře. Dotazníky také vyplnilo 41 lidí, kteří nepoužívali nejakostní pitnou vodu. Onemocnělo jich 35, z toho ale 28 bylo před prvními příznaky v kontaktu s jinou nemocnou osobou. „Na podrobném zpracování epidemiologických dat dále pracujeme,“ dodala Balašová.

Hygienici zakázali pít vodu z veřejného vodovodu v části Nového Boru a Okrouhlé od 22. srpna, když v ní laboratorní rozbory odhalily fekální znečištění. Ve vodě bylo nadlimitní množství bakterií Escherichia coli a koliformních bakterií, které způsobují průjmová onemocnění a mohou vážně ohrozit zdraví. Zákaz odvolali o pět dnů později. Příčinou znečištění jednoho z vodojemů v Okrouhlé byly intenzivní deště. V Novém Boru byly zdroje vody v pořádku, jen v Revoluční a Lužické ulici prokázaly dva vzorky znečištění. Zdroj zatím hygienici neznají. U nemocných laboratorní rozbory ukázaly na nákazu způsobenou noroviry, které také způsobují průjmy a zvracení a jsou extrémně infekční. „Ve vodě je ale testy neodhalily,“ řekla už dříve ředitelka Protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace