Zdanění ploch pod rybníky zůstane beze změn

21. ledna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

ptáci voda rybník Rožmberk - IMG_7977

Sněmovna schválila v úterý 20. ledna novelu zákona o dani z nemovitostí, s tím, že poslanci akceptovali návrh Senátu a ponechali tak stávající způsob zdaňování ploch pod rybníky. Informoval o tom deník Právo.

Parlament tak přistoupil na pozměňovací návrh senátorů, kteří se obávali, že nová definice těchto ploch v zákoně by přinesla zdanění většího počtu rybníků a rybníkáři by museli na dani zaplatit asi o 10 miliónů korun navíc. Ministr financí Andrej Babiš vyslovil se senátní verzí novely souhlas.

Zákon stanoví, že předmětem daně nejsou rybníky s výjimkou rybníků určených k intenzivnímu a průmyslovému chovu ryb. Vládou navržená nová formulace uváděla, že výjimka se nevztahuje na rybníky užívané pro chov ryb za účelem podnikání na základě povolení k nakládání s povrchovými vodami. Právě tato formulace by podle senátorů mohla znamenat zdanění rybníků s chovem ryb u všech rybářů, kteří na to mají povolení. Sněmovna se proto přiklonila k tomu, aby nadále platila dosavadní definice.

Zdroj: Právo (redakčně kráceno), ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka