Zbylá ochrana Krumlova před velkou vodou by mohla být hotová do konce roku

Aktualizováno 15. února 2014 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

povoden-vysoka hladina

Z původního plánu ochrany Českého Krumlova před velkou vodou zůstala poté, co občané centra odmítli stavbu mobilních protipovodňových hrazení, jen instalace takzvaných zpětných klapek na kanalizační výpustě. Ta má nyní šanci na dokončení, napsal Českokrumlovský deník.

Právě dešťová kanalizace bývala při vzedmutí hladiny Vltavy pro vodu něčím, co by se dalo nazvat Trojským koněm. Tudy se dostávala i do míst, odkud by ji člověk věci neznalý nečekal.

S porovnáním cen bagrování koryta Vltavy nebo stavby nového jezu, které ovšem platilo Povodí Vltavy taktéž z dotačních peněz, jsou ceny chystaných prací relativně malé. Oproti desátkám milionů tady stojí potřeba jednoho milionu korun na klapky a tři čtvrtě milionu na další projekt, do něhož se chtějí Krumlováci pustit, na čištění pramenišť nad Vyšným a u rybníků nad Horní Bránou, přibližuje Deník.

Cílem je tedy podaná žádost na Ministerstvo zemědělství do dotačního programu. V případě instalace zpětných klapek by mohla dotace uhradit 840 tisíc, město by k tomu přidalo ze svého 210 tisíc korun. Podobný poměr je i v případě čištění pramenišť, které poškodily červnové přívaly dešťových vod. Pokud by město peníze získalo, pak nechalo ochranu kanalizace namontovat pravděpodobně během léta nebo podzimu.

Zdroj: Deník.cz

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině