Zastupitelé odvolali slánského starostu kvůli vodárnám

8. března 2016 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Vodovody a kanalizace

cisticka detail

Zastupitelé odvolali slánského starostu Pavla Záloma (ČSSD). Někteří kritizovali starostův postup, když chtěl prověřit předčasné ukončení smlouvy s vodárnami kvůli plánované modernizaci čistírny odpadních vod.

Jako náhradu mají vodárny dostat přes deset milionů Kč. Starosta to chtěl znovu prověřit, i když zastupitelstvo smlouvu o narovnání s vodárnami už schválilo. Starosta se pak ve věci ještě obrátil na ministerstvo vnitra. Podle starosty využili zastupitelé případ k jeho odvolání. „Mé odvolání připravovali více než rok,“ řekl novinářům. Město nyní dočasně povede místostarosta Milan Grohmann.

Smlouva měla být ale podle Záloma před schválením zveřejněna, nyní tedy není jisté, zda je platná. Slaný má na plánovanou modernizaci čistírny odpadních vod za více než sto milionů korun možnost získat dotaci, ale právě proto muselo letos vypovědět smlouvu s vodárnami.

Smlouva měla platit do roku 2019. Za každý měsíc, který by do vypršení smlouvy zbýval a čistírnu by provozovalo město, by Slaný mělo vyplatit vodárnám přes 300.000 korun. Vyplývá to z dokumentu z roku 2012. Město by mělo podle Záloma ale rozhodnout podle aktuálního znaleckého posudku a důkladně prověřit, zda se provozování čistírny odpadních vod Slanému vyplatí dlouhodobě.

Odvolání starosty navrhl zastupitel Lubomír Šmehlík (Naše město). Pro bylo 14 zastupitelů z 25 přítomných. Podle Šmehlíka se adekvátní posudek udělat nedá. Místostarosta Pavel Zlámal (ANO) dnes uvedl, že posudek do března dodá, aby se město se s vodárnami vyrovnalo dobře. Podle něj ještě loni radní s postupem souhlasili. „Při jednání se Středočeskými vodárnami nikdo nevznesl jakýkoli jiný názor,“ uvedl Zlámal.

Ve Slaném vyhrálo volby hnutí ANO s pěti zastupiteli, sociální demokraté získali tři mandáty, stejně tak Naše město a Unie pro sport a zdraví, Strana svobodných občanů má dvě křesla. V opozici jsou občanští demokraté se čtyřmi mandáty, Volba pro Slaný se třemi zastupiteli a Občané města Slaného se dvěma. Dva mandáty získalo Sdružení KDU-ČSL, SZ, NK.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace