Zásoby vody ve sněhu jsou letos vyšší než loni

21. prosince 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Prevence povodní, voda v krajině

snih

Sněhu na území ČR v předchozích dnech přibylo, přičemž podle aktualizovaného zpravodajství Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mají nejvyšší sněhovou pokrývku hory na severu a severovýchodě republiky.

Podle ČHMÚ tak bylo v ranních hodinách dne 19. 12. na Smědavě v Jizerských horách 38 cm a 131 mm, na Lysé hoře 56 cm a 142 mm sněhu. Odhad celkového množství sněhových zásob na území ČR k uvedenému datu podle ČHMÚ činil 0,268 miliardy m3, což představuje v průměru cca 3,4 mm (3,4 litru na jeden metr čtvereční).

Naproti tomu činil odhad celkového množství sněhových zásob na území ČR k 21. 12. 2015, tedy ke srovnatelnému datu v loňském roce, pouze 0,008 miliardy m3, což představovalo v průměru cca 0,1 mm (0,1 litru na jeden metr čtvereční). Tehdy se přitom podle ČHMÚ vyskytovala souvislá sněhová pokrývka pouze místy v nejvyšších polohách pohraničních hor.

Zima sice teprve začíná, dosavadní vývoj ale zatím nasvědčuje tomu, že by nemuselo dojít k dalšímu poklesu hladin podzemních vod, jejichž zdroje se doplňují především na jaře z postupně tajícího sněhu.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy