Zase kalamita na Jordánu! Případ vyšetřuje i policie

16. srpna 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

DSCN7133

Ve čtvrtek v nočních hodinách došlo k tomu, že z táborského rybníka Jordánu tekla cca 24 hodin voda s příměsí kalu. Došlo k tomu v souvislosti s vypouštěním retenční nádrže Košín, která byla již téměř po přeliv naplněna, uvedla dnes táborská radnice.

Voda protékající korytem Jordánu s sebou brala kal, který není schopna zachytit žádná ze sedimentačních hrázek, protože se fakticky neusazuje a vodu barví.

“ Spolu s orgány OŽP jsme provedli kontrolu pod vodopádem, Na prádle, Harrachovky, ve Stádlci a Bečicích. Průhlednost vody nad místem přítoku Tismenice do Lužnice v Čelkovicích byla cca 21-25cm, Na prádle cca 7cm a ve Stádlci již 21-25cm jako v Čelkovicích. Současně byly odebrány vzorky k provedení rozboru,“ sdělila radnice.

Orgány životního prostředí situaci nevyhodnotily jako havárii. Vody přitéká do Tismenice zhruba 1m3 za vteřinu. V pátek v 10.30 bylo obarvení vody významně lepší, blížící se normálu. V Lužnici bylo obarvení patrné proto, že v důsledku sucha protéká Lužnicí pouhých cca 7m3 za vteřinu, namísto obvyklých 20.

Protože na vzniklou situaci bylo dnes podáno trestní oznámení, odebrala vzorky vody i policie ČR. Vzhledem k zapojení orgánů činných v trestním řízení nebudeme situaci dále komentovat. Pokud bude obdobné počasí jako dosud přetrvávat, jedná se možná o poslední vypouštění Košína před dokončením objektů uzávěrů. Obarvení vody v tomto případě nelze nijak efektivně zabránit.

zdroj a ilustrační foto: město Tábor

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství