Zapojte se do soutěže o zpřesnění lokalizace našich studánek

Aktualizováno 16. března 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

studánky pece

Národní registr studánek vypsal nedávno zajímavou soutěž, v níž lze spojit zážitek z pobytu v přírodě s užitečnou činností a ještě vyhrát originální dárek. Jde o soutěž „Najdi studánku“, o níž se lze dozvědět podrobnosti na webové stránce estudanky.cz.

Při vzniku národního registru pramenů a studánek bylo prvních zhruba 180 záznamů převzato z kampaně Zachraňme studánky. Mnoho těchto záznamů ale nemá v registru foto a jejich lokalizace je problémová. Uvedená soutěž je proto zaměřena právě na tyto zdroje. Výhru – studánkové tričko získá prvních 40 soutěžících, kteří upřesní lokalizaci a zašlou aktuální foto jednoho z prvních 180 záznamů v národním registru, které nemají foto. Na stránkách estudánky.cz je přitom uveden přehled již vyřešených lokalit.

Je nicméně pravděpodobné, že celá řada záznamů je lokalizována tak špatně, že na uvedeném místě nic člověk nenajde. Ke každému záznamu existuje papírový vstupní formulářs popisem místa, kde se studánka nachází. Kdo se chce zapojit do pátrání, získá potřebná data z národního registru studánek.

Jak tedy postupovat? V prvé řaděnajít problémovou studánku, zaměřit přesnou polohu, vyfotit aktuální stav a zaslat výsledky na info@estudanky.cz nebo poštou na Sdružení MOP, Dittrichova 9, Praha 2, 120 00. Zjištěné výsledky budou přidány k danému záznamu a pokud budete mezi prvními 20, máte možnostt získat studánkové tričko zvolené barvy a velikosti.

„Nalézt ve správnou chvíli v přírodě pramének čisté vody je mnohdy malý zázrak, ten úžasný pocit ostatně zná každý poutník, který se kdy znaven a žízniv trmácel krajinou. To platilo od pradávna, zkušenosti dávných lovců, zemědělců i cestovatelů si neseme v sobě, a tak ani v dnešní době nepřekvapí, že krásná studánka je ozdobou mnohého koutu naší přírody, na který mnozí vzpomínají ještě po mnoho let. V moderní uspěchané době, kdy je prý na vodu nejlepší umělohmotná láhev, však význam přírodních zdrojů vody pomalu zaniká. Po staletí udržované studánky pustnou, praménky se ztrácejí v bahně, pamětníci rozsáhlých pramenišť odcházejí, prastaré mapy neplatí. Je to velká škoda, voda do krajiny patří, a to nejen pro lidi, ale i pro veškeré živočichy. Pojďte s námi hledat a do budoucna podchytit všechny veřejně přístupné přírodní zdroje vody (tedy praménky, studánky,…), aby i ostatní věděli, kde třeba v nouzi nejvyšší nalézt chladivé osvěžení,“ píší na serveru estudánky.cz její tvůrci. Mají pravdu.

Petr Havel

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině