Zamrzlé rybníky pomáhají rybám

5. února 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

led

Rybníky na většině míst Znojemska v posledních dnech konečně zamrzly. Jak přitom upozorňuje Znojemský deník, podle rybářů je to pozitivní pro zdraví ryb.

Ještě minulý týden tomu tak ale nebylo a zdejší rybníkáři se kvůli tomu i nadále obávají budoucích ztrát na rybích obsádkách i úbytku hmotnosti ryb. „Ryba se totiž v nezamrzlém rybníku neustále pohybuje, nemá svůj klid. V každém případě tyto zimy, ať už ta loňská nebo ta letošní, nic příjemného rybám v rybnících nepřinesou,“ míní například předseda moravskokrumlovské organizace Moravského rybářského svazu Alois Klodner. Stav ryb zjistí podle něj rybáři definitivně až zjara.

Základním nepříznivým důsledkem donedávna panujícího počasí byla vysoká teplota vody, kdy ryby místo běžné klidové fáze mají potřebu vyhledávat a přijímat potravu a poměrně intenzivně plavou. „Přirozené potravy přitom není v rybnících dostatek a ryby tak velmi rychle a úplně zbytečně spalují tukové zásoby, které by jim měly vystačit až do poloviny dubna,“ vysvětlil odborník na chov ryb v rybnících Ladislav Štercl. Tuk přitom rybám neslouží jen jako zdroj pro energetický výdej, ale jsou na něj fixovány protilátky proti celé řadě nemocí. Rybáři proto říkají, že ryby bez tuku jsou zároveň bez imunity.

Zdejší rybníkáři se tak bojí budoucích ztrát na rybích obsádkách. „Dosavadní velmi netypický průběh počasí se nás dotýká dost negativně. Ryba v rybnících je aktivní, což není dobře. Hladinu bez ledu navíc vyhledávali kormoráni, kteří útočili na ryby. Obsádka tedy byla neustále rušena a stresována, což vedlo k větším energetickým ztrátám,“ sdělil ředitel rybníkářství Pohořelice Roman Osička, jehož firma má na starosti i největší rybník na Znojemsku, který se rozléhá v Jaroslavicích. Výsledkem může být podle Osičkových slov i úhyn. „Velké úhyny ryb jsme zatím nezaznamenali, ale drobnější už ano,“ popisoval šéf rybníkářů. Rybáři se shodují, že zima je pro rybu velmi důležité období. Potřebuje klid a nevyčerpávat se. Teplo během zimy tak může způsobit nemalé ztráty. Pro takto oslabené ryby by pak mohly být navíc osudné déle trvající mrazy na jaře.

Zdroj: Znojemský deník, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství