V zámeckém parku v Lednici zprovozní památkáři dvacetimetrový vodopád

22. března 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

lednice1

Památkáři letos v létě zprovozní akvadukt v zámeckém parku v Lednici na Břeclavsku, z něhož bude stékat asi dvacetimetrový vodopád. Informují o tom Lidové noviny.

Naposledy byla tato kopie římského akvaduktu v provozu patrně před sto lety. Nikdo ani z těch nejstarších pamětníků si ale nepamatuje, že by byl v provozu vodopád, uvedla lednická kastelánka Ivana Holásková. Pouštěn by měl být vždy jednou ročně. V rozlehlém parku lednického zámku, vytvořeném v anglickém stylu, je rozeseto bezmála 20 romantických staveb, k nimž patří například vyhlídková věž Minaret, zřícenina Janohrad nebo právě akvadukt. Tvoří jej nádrž, kterou naplňovala dešťová voda.

Knížata z rodu Lichtenštejnů z něj nechala stékat vodopád jen při mimořádných událostech. Zachovaly se fotografie z 19. století, které proud vody padající do rybníka zachycují. Letos památkáři napustí nádrž akvaduktu s pomocí čerpadla. Vodopád by měli spustit počátkem června, kdy se budou konat mimořádné prohlídky zámeckého parku v doprovodu zahradníků.

Zdroj: Lidové noviny

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla