Zajímavosti ze světa: Jezero Abraham

Aktualizováno 10. prosince 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

jezero Abraham

Pod společným jmenovatelem voda je na světě mnoho zajímavých míst a zvláštností. Jedním z nich, jak připomíná facebooková verze našeho portálu, je jezero Abraham Lake, které produkcí metanu vytváří zajímavé scény. Fotografie – klikni zde!
Jezero Abraham Lake v západní Albertě v Kanadě je nejzajímavější v zimě, kdy zmrzlé bubliny metanu vytvářejí neuvěřitelné obrazy v zamrzlé ploše jezera (na ilustračním foto). Metan se přitom uvolňuje rozkladem organické hmoty na dně jezera. Kdo to chce vidět, má šanci od listopadu do března, kdy povrch jezera je pokryt ledem, který je místy popraskaný a velmi kluzký.
Jezero bylo roku 1972 uměle vytvořené při stavbě přehrady Bighorn a pojmenované po Silasu Abrahamovi, obyvateli z údolí řeky Saskatchewan, který zde žil v devatenáctém století. Jméno vybrali místní studenti v celé oblasti, kteří byli osloveni s tím, aby navrhli název jezera. Jezero se rozkládá na ploše 53,7 kilometrů čtverečních.

Facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině