Zajímavosti o vodě – netuhne zdaleka již při 0°C

21. února 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

potok v lese

Voda je sice pro nás běžnou kapalinou, vykazuje však celou řadu zvláštností. Upozorňuje na to na základě údajů na serveru fyzmatik.cz facebooková verze portálu Naše voda.

Za normálního atmosférického tlaku tuhne kapalná voda na led při 0°C, přesto bylo vědci z Innsbrucké univerzity experimentálně prokázáno, že může být tekutá i při mnohem nižších teplotách než si dosud umíme představit. Tým rakouských vědců spolu s vědci z Dortmundské technické univerzity zveřejnil v americkém odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, že voda může být stále tekutá až do nepředstavitelných –157 °C.

Odborníci dnes rozeznávají až 19 druhů vodního ledu. Z toho je 16 různých druhů krystalického ledu a tři druhy amorfního. V přírodě se led vyskytuje pouze v krystalické formě se známou šesterečnou strukturou, která se nám vybaví třeba u neporušené sněhové vločky.

Nezvyklá amorfní podoba ledu vzniká v extrémních podmínkách, zejména při velmi nízkých teplotách dosahujících až  –157 °C. Tento druh ledu nemá známou krystalickou strukturu, podobá se tuhnoucí formě tekuté vody. Amorfní led je mimořádně hustý typ ledu, který má mnohem větší hustotu než kapalná voda, proto se v ní potápí. Za atmosférického tlaku nebo ve vakuu přechází z tuhého do kapalného skupenství a tak nabývá skelné amorfní struktury.

Tato forma kapalné vody by podle odborníků mohla existovat i v kosmu, což by mohlo dát odpověď na otázku, kde ve vesmíru a jakým způsobem by mohl vznikat život.

Zdroj: http://fyzmatik.pise.cz, ilustrační foto Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě