Zájem o prohlídku přehrad v Povodí Odry byl rekordní

Aktualizováno 27. března 2017 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Přehrady a vodní díla

slez

Povodí Odry zaznamenalo rekordní zájem lidí o prohlídku nádrží nádrže ve své správě. Při Dni otevřených dveří tři z nich navštívilo téměř 5500 lidí. Zbývající dvě jsou kvůli rekonstrukci uzavřené. Lidé si mohli vodní díla prohlédnout u příležitosti Dne vody, který připadá na 22. března. ČTK to řekla mluvčí povodí Šárka Vlčková.

„Takovou návštěvnost nepamatujeme. Nejvíce lidí si prohlédlo Slezskou Hartu na Bruntálsku, kam zavítalo 2500 návštěvníků. Na Morávku a Žermanice dorazilo 1200 respektive 1500 lidí,“ uvedla mluvčí. Nádrže Šance v Beskydech a Kružberk na Opavsku zůstaly nepřístupné. „Probíhající stavební práce jejich otevření neumožnily,“ vysvětlila Vlčková.

Některé své provozy dnes zájemcům otevřela i společnost Severomoravské vodovody a kanalizace. „Uvítali jsme víc jak čtyři stovky lidí,“ řekl mluvčí firmy Marek Síbrt. Lidé si mohli prohlédnout Úpravnu vody Nová Ves u Frýdlantu nad Ostravicí a čtyři čistírny odpadních. Příchozí se seznámili s procesem výroby pitné vody, vyhledáváním poruch na vodovodní síti a čištěním odpadní vody.

Světový den vody se 22. března slaví od roku 1993. Důvodem byla především skutečnost, že více než jedna miliarda lidí na světě trpí nedostatkem pitné vody nebo k ní nemá přístup vůbec.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Ladislav Homolka

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla