Žádný ostrov odpadků velký jako Texas v Pacifiku neexistuje

8. listopadu 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

ostrov-odpadky-Profimedia-328x184

Ostrov tvořený toxickým odpadem „velký jako americký stát Texas“ v Tichém oceánu, o kterém jsme vás na základě převzatých údajů z jiných médií, neexistuje. Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) uvedl, že jeho informace o odpadcích v Pacifiku byly špatně interpretovány.

Chybnou zprávu přitom zveřejnila veškerá světová média. Odpadky netvoří ostrov a velká část se jich už potopila. NOAA dokonce vydala mapu, která ukazuje, kde přesně se umělý a nežádoucí ostrov nachází. Právě z ní agentury vyvodily, že vyznačeným bodem v moři je ostrov, který pluje k USA. Jde však pouze o oblast, kde se nachází zvýšené množství odpadků. Podle NOAA se sice po katastrofě v Japonsku dostalo pět miliónů tun odpadu, sedmdesát procent se ho ale už potopilo. „V tuto chvíli, tři roky po zemětřesení, jsou odpadky rozprostřeny tak, že kdybyste nad místem letěli letadlem, tak je ani neuvidíte,“ uvedla NOAA.

Zdroj: Novinky, ilustrační foto Profimédia

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka