Záchranáři cvičili na nebezpečných jezech před vodáckou sezonou

24. dubna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

nebezpečný jez Káraný

Na celkem 18 jezech, považovaných za nejnebezpečnější v Česku, se v uplynulých dnech učili záchranáři pracovat s novou, dokonalejší výbavou. Poukázala na to reportáž v České televizi s tím, ž jde například o ocelová oka na kotvení lan nebo stupadla.

Jedním z jezů byl i známý Viktorčin splav v Babiččině údolí. Na dojezdový čas k tomuto jezu mají záchranáři 15 až 20 minut. To už na záchranu lidského života stačit nemusí. Nejdůležitější roli by tedy v případě nehody pravděpodobně sehráli svědci. Podle Petra Ptáčka z Vodácké školy záchrany mohou svědci použít záchrannou podkovu s lanem , hodit jí člověku ve vodě, dokud je ještě schopen komunikovat, a přitáhnou ho ke břehu.

Podle Ptáčka jsou v současné době nebezpečné jezy lépe zabezpečené než v minulosti. Například v Povodí Labe jsou na všech nebezpečných jezech osazeny nebezpečné tabule, na 10 vybraných jsou umístěny záchranné podkovy a na šesti jezech jsou osazeny další prvky, jako jsou stupadla a úvazné kruhy.

Česká televize, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině