Začátek turistické sezóny na Šumavě – Sezóna Modrého sloupu

Aktualizováno 28. června 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

kvilda_hll

Událostí číslo jedna letošního léta v Národním parku Šumava (NP) bude otevření historického hraničního přechodu s Bavorskem Modrý sloup. Informoval o tom mluvčí NP Pavel Pechoušek.

Sezóna Modrého sloupu začne na Šumavě 15. července. V ten den se tradiční trasa skrze Luzenské údolí směrem do Bavorska otevře pro veřejnost. I když to bude kvůli ochraně přírody, hlavně vzácného tetřeva hlušce, který zde žije, ve velmi regulovaném režimu.

Novinky letošní sezóny přitom Správa NP představí v pondělí 1. července na tiskové konferenci, kromě jiného také všechny informace týkající se provozu Zelených autobusů pro tuto sezónu. Tisková konference začíná na Kvildě (před obecním úřadem, kde stojí výstava Šumavské příběhy) v 9:15 hodin.

„V letošní turistické sezóně se konečně naplňuje obsah motta Vítejte v národním parku Šumava. Za klíčovou událost letošní turistické sezóny na Šumavě považuji otevření hraničního přechodu a turistické stezky Modrý sloup. Prakticky po 70 letech, i porevoluční historie na tento okamžik Šumava čekala přes 20 let. Nacismus, komunistické, později i aktivistické snahy tuto tradiční šumavskou stezku držely nedostupnou. V turismu platí až na výjimky zásada: turistovi nabídněte, turistu nakrmte, vyznačte mu trasu, ukažte přírodu a její tajemství tam, kde je to z hlediska její správné ochrany možné, usměrníte tím jeho kroky a rovnováha touhy po poznání a ochrany přírody zůstane zachována tak, jak tomu bylo po celé generace,“ uvádí Ladislav Havel, bývalý předseda Asociace cestovních kanceláří České republiky a člen Rady Národního parku Šumava.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony