Začal další ročník soutěže Strom roku

21. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

strom roku - Lípa na Lipce foto Ludvík Plašil Nadace Partnerství

Šestnáctý ročník celostátní ankety Strom roku opět hledá stromy se zajímavým příběhem. Připomíná to koordinátorka ankety Andrea Krůpová z brněnské Nadace Partnerství, která je pořadatelem soutěže.

Anketa je příležitostí, jak získat pro strom odborné ošetření, nebo finance na výsadbu nových stromů. Z došlých přihlášek totiž porota vybere dvanáct finalistů, kteří budou moci soutěžit o přízeň veřejnosti ve zpoplatněném hlasování. Vítězný strom navíc postoupí do mezinárodního kola ankety Evropský strom roku, v němž letos Českou republiku reprezentovala loňská vítězka Lípa z Lipky na Chrudimsku. Uzávěrka návrhů do ankety, kterou každoročně pořádá Nadace Partnerství, je 30. dubna. Podrobnosti o tom, jak strom přihlásit, budou od 21. března dostupné na www.stromroku.cz.

„Příběhy starých stromů nám připomínají, jak důležitou roli v našich životech hrají. Jsou živou součástí naší minulosti i současnosti, a proto je potřeba o ně pečovat. Anketou Strom roku chceme připomenout jejich význam a zároveň podpořit péči o stromy, aby mohly vyprávět své příběhy i dalším generacím, uvedla Krůpová. V letošním roce chce navíc anketa upozornit na důležitost stromů v boji proti klimatické změně a přizpůsobení se jejím důsledkům. „Koruny vzrostlých stromů dokáží svým přirozeným stínem a výparem vody z listů výrazně ochladit okolní prostředí, což je v našich přehřívajících se městech zásadní hlavně v letních měsících. A aby mohly stromy dobře plnit svou funkci, musí být v dobré kondici,“ vysvětluje Krůpová.

Navrhnout kandidáta na Strom roku 2017 může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sousedé, učitelé se školáky, spolky, sdružení i celé obce. Do finálového hlasování postoupí 12 stromů. Vítězný strom Nadace Partnerství ocení 5. října v rámci mezinárodního filmového festivalu Ekofilm. Letošním tématem festivalu je ovzduší, jehož kvalitu stromy nepochybně pozitivně ovlivňují. Vítězný Strom roku získá odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a nominuje se do evropského kola.

Jak přihlásit strom do ankety:

  1. Zjistěte základní parametry stromu (druh, stáří, obvod kmene, lokalita, GPS souřadnice atd.).
  2. Vypátrejte z kronik, knížek i od pamětníků příběh stromu, nebo nechejte školáky vymyslet vlastní.
  3. Pořiďte fotografie stromu.
  4. Zapojte do tvorby přihlášky školu, spolky i nadšence všech generací.
  5. Vymyslete, co byste udělali s výtěžkem hlasování (ošetření stromu, výsadby, naučná cedule apod.).
  6. Vyplňte do 30. dubna on-line přihlášku na www.stromroku.cz.

Bližší informace o celostátní anketě Strom roku 2017: www.stromroku.cz

Naše voda, ilustrační foto: Lípa z Lipky (vítězný strom předchozí ankety Ludvík Plašil – Nadace Partnerství)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině