Za vypouštění splašků do Labe bude pokuta

16. března 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Voda a naše peněženka

znecisteni-328x246

Krajský úřad Královéhradeckého kraje chystá za vypouštění splašků ve Dvoře Králové nad Labem udělení pokuty. Informuje o tom regionální hradecká mutace deníku Mladá fronta Dnes.

„Sankce hrozí majiteli a provozovateli dvorské čističky,“ řekl mluvčí kraje Jiří Hošna. Na začátku února kvůli sporu s radnicí o cenu čištění provozovatelská firma WWTP DKNL na více než dva dny přerušila čištění, a tak městské splašky tekly přímo do Labe. „Při správním řízení kvůli porušení zákona o vodovodech a kanalizacích byly zjištěny natolik závažné skutečnosti, že vedly k zahájení řízení o uložení pokuty. Zatím udělena nebyla,“ řekl Hošna. Provozovateli čističky hrozí pokuta až milion, majiteli čističky půl milionu korun. Správní řízení kraj zahájil 13. února a fázi dokazování již ukončil. „Nyní odeslal své závěry účastníkům řízení k vyjádření,“sdělil Hošna.

Podle jednatele firmy WWTP DKNL Aleše Morávka firma neměla jinou možnost než čištění kvůli neplacení ze strany města přerušit. „K zastavení čištění nás opravňovalo rozhodnutí ministerstva zemědělství z roku 2007 a z něj vyplývající práva a povinnosti provozovatele a města,“ řekl Morávek.

Správní řízení kvůli nedovolenému vypouštění vede i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), a to s městem Dvůr Králové nad Labem a s tamní společností Vodovody a kanalizace. Hrozí jim pokuta až pět milionů korun.

Podle posledního vyjádření ředitelky hradeckého inspektorátu ČIŽP Jany Samkové správní řízení dosud neskončilo. Inspekce proto k řízení zatím podrobnosti sdělovat nebude. Firma obnovila čištění poté, co jí město zaplatilo za leden a únor zálohu 3,3 milionu korun. Obě strany se dohodly na vytvoření tříčlenné komise, která by do konce března měla stanovit cenu čištění.

Podle rozborů provedených Povodím Labe splašky tekoucí do Labe téměř dvojnásobně nad normu zvýšily v řece hodnoty amoniakálního dusíku. Hodnoty fosforu se dostaly na hranici limitu.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta Dnes – Hradecký kraj

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace