Za únik pesticidu do řeky Doubravky dostala pokutu ZS Vilémov

Aktualizováno 18. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

hasic sorbet

Za loňský únik pesticidu do vody v řece Doubravce na Havlíčkobrodsku dostala půlmilionovou pokutu společnost ZS Vilémov. V řece pak uhynulo 8500 říčních raků. Zemědělskému podniku za to podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) hrozí ještě jedna pokuta. Toto správní řízení ještě nebylo uzavřeno, sdělil ČTK ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě Jan Panský.

Podle inspekce unikl koncem loňského března z kanalizace zemědělského areálu pesticid NURELLE, který je vysoce toxický pro vodní korýše a obratlovce. Pesticid se přes levostranný přítok dostal až do řeky Doubravky, v níž byl následně prokázán úhyn raků říčních.

Tento pesticid obsahuje zvlášť nebezpečnou látku chlorpyrifos, která má na vodní prostředí dlouhodobě nepříznivé účinky. „Rozbory vzorků vody prokázaly, že povolené hodnoty této látky byly překročeny až 190krát. Našla se i ve vnitřních orgánech a svalovině uhynulých raků,“ uvedl Panský. Doplnil, že firma neudělala dostatečná opatření, aby pesticid nevnikl do povrchových vod.

K dalšímu správnímu řízení o pokutě pro ZS Vilémov se Panský blíže nevyjádřil. „Vzhledem k tomu, že dosud nebylo ukončeno, nemůže ČIŽP sdělit výši pokuty ani další podrobnosti,“ uvedl.

ZS Vilémov, a.s., se podle údajů na svých webových stránkách věnuje rostlinné výrobě a chovu skotu, má rovněž bioplynovou stanici. Podle informací ve veřejném rejstříku je jediným akcionářem společnosti firma Cerea, která patří Agrofertu.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: HZS

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině