Za únik oleje do kanalizace v Kolíně hrozí milionová pokuta

2. listopadu 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V neděli večer se do kanalizace v Kolíně dostaly nebezpečné ropné látky. Únik pocházel z tiskárny OTK, firmě hrozí až milionová pokuta. ČTK to řekla mluvčí Kolína Iva Blümelová.

Do kanalizace se dostal biologicky odbouratelný termoolej. Podle mluvčí hasičů Vladimíry Kerekové byl únik zastaven ještě před příjezdem hasičů. „Předběžně se odhaduje, že do kanalizace uniklo 2500 litrů oleje, přesné číslo ale zatím není známo,“ řekla Kereková. Kvůli úniku byla zastavena čerpadla v městské čistírně odpadních vod, aby do ní nebezpečné látky nepronikly. Hasiči poté na odtoku vyčištěných vod instalovali norné stěny, aby se zabránilo případnému úniku ropných látek do přírody.

Podle Kerekové byla na místo povolána dekontaminační firma, která se zabývala odčerpáním uniklého oleje a celkovým čistěním kanalizace. Hasiči se také snažili zamezit úniku ropných látek do Labe, což se jim podle mluvčí podařilo. Podle Blümelové firma do vyjasnění dalšího postupu nevyužívá všeobecnou kanalizaci. „Stav kanalizace a čistírny odpadních vod je monitorován,“ řekla Blümelová. Podle informací Kolína unikl olej do kanalizace kvůli prasklé těsnící spojce na čerpadle.

Firmě hrozí za únik nebezpečných látek finanční postih. „Odborem životního prostředí a zemědělství bude zahájeno řízení o uložení pokuty, která může dle zákona o vodách činit až jeden milion korun,“ řekla Blümelová.

ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace