Za únik kejdy do potoka dostala firma AGRO BYSTŘICE pokutu 120 tisíc korun

17. ledna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

ČIŽP - AGRO-BYSTRICE

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 120 tisíc korun společnosti AGRO BYSTŘICE a.s. Informovala o tom dnes zástupkyně mluvčí ČIŽP Jana Jandová.

Podle ČIŽP totiž unikla koncem března roku 2016 z areálu firmy v Bystřici na Jičínsku do potoka kejda a společnost se tak dopustila porušení zákona na ochranu vod. „Kejda vytekla v důsledku přetečení jedné ze skladovacích nádrží. Světelná a akustická signalizace, která má podobným havarijním událostem předejít, byla toho času mimo provoz. Závadné látky tak stékaly po povrchu nádrže až na terén a poté se dostaly kanalizací do povrchových vod potoka Bystřice,“ uvedl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové. Dodal, že takto uniklo minimálně 100 metrů krychlových této závadné látky.

Provozovatel únik kejdy zaznamenal až druhý den, kdy za účasti hasičů zahájil odstraňování následků havárie. Úhyn ryb v důsledku havárie inspektoři nezaznamenali.

Naše voda, dokumentární foto: ČIŽP

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy