Za úhynem ryb v ivanovickém rybníku byla asi kombinace faktorů

Aktualizováno 24. dubna 2017 | Rubrika: Rybářství a rybníkářství

ryba lekla

Za úhynem ryb z rybníka v Ivanovicích na Hané stála podle policie pravděpodobně kombinace několika faktorů. Ukázaly to výsledky pitvy. Úkony trestního řízení policie zatím nezahájila, řekla ČTK policejní mluvčí Alice Musilová. V rybníce uhynulo v první polovině dubna 16,7 tuny mladých ryb.

„Nejpravděpodobnější variantou příčinu úhynu ryb byl amoniak v kombinaci s dalšími faktory,“ uvedla mluvčí. Policie celou událost stále vyšetřuje.

Na zvýšenou koncentraci amonných iontů ukázal rozbor vody z rybníku laboratoře hasičů v Tišnově na Brněnsku. Ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička minulý týden řekl, že pitva ryb přítomnost amoniaku jednoznačně nezachytila. Přítomnost této látky nepotvrdil podle něj ani rozbor krve ryb, které přežily. Osička uvedl, že krev byla zkoumána zhruba s dvoudenním zpožděním. U uhynulých ryb zase podle něj mohly nastat posmrtné změny.

Z rybníku v první polovině dubna firma odvezla do kafilerie 16,7 tuny uhynulých ryb. Další se podařilo zachránit, vysazeny byly do jiných rybníků. Podle ředitele se přeživší ryby uchytily. Šlo o malé násadové ryby – kapry, tolstolobiky, sumce nebo candáty. Škoda přesáhla milion korun.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Rybářství a rybníkářství