Za účasti Lesů ČR bude v sobotu ukončena sezóna na Schwarzenberském kanálu

15. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

mapka

V pořadí 19. plavební sezónu na Schwarzenberském plavebním kanálu ukončí akce v rámci Dnů evropského dědiství – Den se státním podnikem Lesy České republiky (Lesy ČR) v sobotu 17. září. Informovala o tom mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Od 13 do 16:30 hodin čekají návštěvníky na hraničním přechodu Ježová/Iglbach na Šumavě  přibližně šestnáct kilometrů od obce Přední Výtoň v okrese Český Krumlov (viz mapka) folklorní vystoupení, lidová muzika, ukázky plavení dříví, dřevosochařství a soutěže pro děti. Lesy ČR se přitom od roku 2012 spolupodlejí s dalšími partnery z Čech i Rakouska na obnově kanálu coby významné jihočeské památky.

Schwarzenberský plavební kanál měří 52 kilometrů. Spojuje povodí řek Vltavy a Dunaje a v minulosti sloužil k zásobování Vídně palivovým dřívím. Trasa kanálu začíná na česko-německé hranici u osady Nové Údolí a pokračuje k osadě Jelení, kde prochází cca 400 metrovým podzemním tunelem. Odtud vede až k obci Zvonková, kde 12 km pokračuje po rakouském území. Pak se vrací zpět do Čech, kde překonává hlavní evropské rozvodí, a dále prochází k řece Grösse Mühl zpět na území Rakouska. Kanál byl ve své době (k plavení dříví sloužil od roku 1793) zcela jedinečný, a to nejen ve střední Evropě.

Naše voda, mapka místa akce: Lesy ČR)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině