Za své novodobé existence vyrobila Želina 42 378 MWh energie

Aktualizováno 24. ledna 2013 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Přehrady a vodní díla

Martin Novák strojník neblokových zařízení, shrabuje zachycený nános na česlech malé vodní elektrárny Želina. foto ČEZ

Malá vodní elektrárna Želina na Kadaňsku dodala během roku 2012 do rozvodné sítě pomocí dvou Francisových turbín 1 482 MWh elektrické energie. Oznámil to dnes mluvčí mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp.

Na výrobu stejného množství energie klasickou cestou by bylo zapotřebí 1 335 tun uhlí. Podle průtoku vody je maximální výkon elektrárny 450 kW.

 „Také vloni jsme se v době nízkých stavů říční hladiny zaměřili na průběžnou revizi a údržbu celého soustrojí. Samozřejmostí pak byly pravidelné kontroly jezu a drobné údržbářské práce, včetně úprav zeleně v okolí elektrárny,“ říká Antonín Volák, vedoucí oddělení zabezpečení ETU I a provozu malé vodní elektrárny Želina. Podle jeho dalších slov byly kvůli nedostatku dešťových srážek a tím i nízké hladině řeky Ohře i dny, kdy obě turbíny stály. „Doslova suchý byl srpen. To ovšem na druhou stranu kvitovali návštěvníci elektrárny, neboť se nestává tak často, aby bylo vidět i obě turbíny, které jsou jinak pod vodou.“

Podle Voláka zvláště během obou prázdninových měsíců přicházeli jednotlivci i rodiny s dětmi. Třetina návštěvníků z celkového počtu 516 jich zavítala na prohlídku historického a po technické i stavební stránce unikátního vodního díla právě v červenci a srpnu. „Byla doba dovolených, takže přespolní, kteří se nějakým způsobem dozvěděli o Želině a trávili přitom čas v jejím okolí, se na ni přijeli či přišli podívat. Nejvzdálenější byli tentokráte z Českého Krumlova. Místní pak chodili často na procházky kolem řeky, takže jsme tu měli například jednoho dědu se dvěma malými vnuky hned třikrát, v červenci, srpnu a první víkend v září,“ poznamenal Volák.

Na výrobu 1 MWh je zapotřebí přibližně 900 kg uhlí. Loňská výrobou elektrické energie na malé vodní elektrárny Želina tak teoreticky znamená úsporu 1 335 tun uhlí, což je v přepočtu vlaková souprava s 33 vozy. V jednom vagónu by přitom bylo 40 tun uhlí. Od svého znovuzprovoznění v roce 1994 až do konce roku 2012 pak dodala malá vodní elektrárna Želina do rozvodné sítě 42 378 MWh elektrické energie, což odpovídá 38 140 tunám uhlí. „To představuje vlak s 954 vagóny, tedy zhruba 64 vlakových souprav, z nichž každá má 15 vagónů + lokomotivu,“ uzavírá Antonín Volák s tím, že Želina je tak smysluplným příspěvkem Skupiny ČEZ k ekologizaci výroby elektrické energie a ukázkou jejího kladného vztahu k obnovitelným zdrojům.

Vyrobenou energii malou vodní elektrárnou Želina v letech 1995 až 2012 by za rok spotřebovalo 21 189 domácností, budeme-li brát v úvahu, že průměrná spotřeba elektrické energie v ČR je nyní 2 MWh na domácnost a rok. V Ústeckém kraji by stačilo 42 378 MWh energie všem domácnostem (330 981obydlených bytů podle sčítání lidu 2011) zhruba na čtyři dny (přesně 3,905). Stowattových žárovek nepřetržitě svíticích jednu hodinu by bylo 423 780 000.  

Naše voda

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla