Za rybaření utratí Češi ročně až 1,3 miliardy korun

4. května 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Vágner - Špindlerův mlýn 2015 - IMG_5273

Přestože počet registrovaných rybářů v posledních letech nepatrně klesl, jejich útraty naopak nadále rostou a podle analýzy televizního kanálu Fishing and Hunting přesahují 1,3 miliardy korun ročně. Informuje o tom portál E15 on line.

„Fenomén rybaření existuje v Česku již mnoho let a postupem času se stále více profesionalizuje. Vidíme to i na našem specializovaném televizním kanálu Fishing and Hunting, jehož divácká základna je rok od roku náročnější. Diváci kanálu si potrpí na čerstvé technologické novinky či vysílání z rybářských závodů,“ popsala Erika Luzsicza, ředitelka společnosti Axocom, která televizní kanál v Česku a na Slovensku zastupuje.

Boom mezi takzvanými tichými blázny potvrzují i rostoucí počty obchodníků a nejrůznějších specialistů. Zatímco v devadesátých letech se výrobou návnad zabývalo jen několik málo českých firem, v současnosti je podobných výrobců již několik desítek. Na odbyt jdou pruty, rybářské zájezdy, speciální lokátory ale i krmné směsi nebo speciální mušky. „Podle údajů z trhu je jen v Česku v rybářském segmentu aktivní zhruba tisícovka firem. Celkově pak trh generuje tržby dosahující 1,3 miliardy korun, na Slovensku je to pak polovina,“ upozornil Ákos Szekély z centrály Fishing and Hunting, která mapuje situaci na trhu několik let. Rostoucí tržby v této oblasti eviduje i největší veletrh o rybaření For Fishing. Podle ředitele akce Michala Sedláčka se jen tržby veletrhu za poslední roky pohybují kolem 80 miliónů korun. Například uplynulý ročník dle statistik navštívilo přes 25 tisíc lidí.

O aktivitě na trhu a jeho atraktivitě svědčí i plány známého rybáře Jakuba Vágnera, který se chystá společně s investorem vybudovat společnost, která umožní v Česku sportovní rybaření, včetně tradičního chovu a prodeje ryb. Vágner rovněž chystá na rybníku Katlov juniorské rybářské závody World Carp Classic Junior (na akci bude přítomna i redakce portálu Naše voda a připraví z ní pro vás tradičně i fotoreportáž a videoreportáž – pozn. redakce). Akci dokonce podpořil Středočeský kraj půlmilionovou dotací. Akce pro rybáře ve věku od 14 do 18 let se má zúčastnit 15 tříčlenných týmů z celého světa. Vágner navíc nedávno dostal od Středočeského kraje dotaci tři čtvrtě milionu korun na obnovu rybníka, u nějž buduje centrum pro sportovní rybáře. Více než dvacetihektarový rybník si pronajal na 25 let od Kutné Hory. Pronajatý má také sousední rybník Pohan.

Rybářské žně nejen z pohledu obchodníků přicházejí pravidelně v březnu a pokračují do října. Rybáři však ani mimo tyto měsíce nezahálejí a kromě obligátního šetření se zaměřují na sledování televize. „Největší sledovanost má kanál Fishing and Hunting právě v zimních měsících, kdy diváci vyhledávají nejčastěji novinky a inspiraci pro nadcházející sezonu,“ doplnila Luzsicza s tím, že aktuálně si jen v Česku kanál předplácí přes 691 tisíc Čechů a 603 tisíc Slováků.

Podle statistik Českého a Moravského rybářského svazu je v tuzemsku celkem 320 tisíc registrovaných rybářů. Na Slovensku je to pak zhruba 200 tisíc lidí. Jejich počet se v posledních letech sice lehce snížil, naopak v následujících letech by zejména díky baby boomu z poslední dekády měl opět růst.

Zdroj: E15 on line, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka