Za prodej zdraví ohrožujících hnojiv bude až pětimilionová sankce

3. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

pole srdce voda - IMG_0913

Za prodej hnojiva, které ohrožuje úrodnost půdy, zdraví lidí a zvířat nebo životní prostředí, asi bude možné uložit pokutu až pět milionů korun. Informovalo o tom zpravodajství ČTK.

Nyní tato sankce hrozí za prodej neregistrovaného či příliš rizikového hnojiva. Změnu má přinést novela, kterou dnes Sněmovna v prvním kole podpořila. Norma, která navíc kvůli předpisům EU upravuje registraci hnojiv či leteckou aplikaci kapalných hnojiv, nyní projedná sněmovní zemědělský výbor. Novelu je třeba kvůli unijním závazkům a hrozbě sankcí schválit tak, aby nová pravidla platila od konce letošního srpna, upozornil ministr zemědělství Marian Jurečka.

Exministr zemědělství Petr Bendl by chtěl v rámci novely přimět ministerstvo životního prostředí, aby ve vyhlášce zmírnilo podmínky využívání kalů v zemědělství. Chtěl by rovněž zlepšit informovanost veřejnosti o termínech hnojení kvůli případnému negativnímu dopadu na zvířata. Podle Jurečky to má řešit až rostlinolékařská novela, kterou vláda předloží na podzim.

Ministerstvo zemědělství chce novelou přesněji definovat prohřešky, za které se uloží sankce. V současnosti se tyto situace řešily třeba jen zrušením registrace hnojiva, ale výrobci si ho následně nechali znovu zaregistrovat. Hnojiva, která jsou registrovaná v rámci EU, se budou muset předběžně registrovat před uvedením na český trh i v systémech ČR. V současnosti se podle předkladatelů stává, že inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) naleznou hnojivo, které EU uznala, až v obchodech a považují jej za neregistrované hnojivo.

EU po ČR chce, aby se nepřekrývaly kategorie pomocných látek s definicí přípravků na ochranu rostlin. Pokud by tuto změnu ČR nepřevedla do své legislativy, mohla by se dočkat žaloby před Evropským soudním dvorem. Firmy, které mají registrované pomocné látky v přípravcích na ochranu rostlin by je pak případně nemohly prodávat. V současnosti je těchto společností sedm. Pokud bude novela přijata, budou si muset firmy nechat své výrobky povolit a přelepit novým správným značením.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině