Za nepovolené bagrování Vltavy pokuta 450.000 Kč

8. června 2015 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Prevence povodní, voda v krajině

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) potrestala podnikatele za nepovolené bagrování ve Vltavě na Českobudějovicku pokutou 450.000 korun. Podle ní zásah závažně poškodil přirozený vývoj zvláště chráněných druhů živočichů. Rozhodnutí ČIŽP je nyní pravomocné. Koryto u jezu u Plané u Českých Budějovic upravil podnikatel kvůli stavbě vodní elektrárny. Bagrování podle inspekce poškodilo více než 750 metrů řeky. Novináře o tom v tiskové zprávě informoval ředitel českobudějovického inspektorátu ČIŽP Vladimír Jiráček.

„Vzhledem k tomu, že jde o závažné poškození významného krajinného prvku s možnou zákonnou pokutou až do výše dvou milionů korun, požadujeme v rámci nápravných opatření úpravu poškozené části toku podle podmínek dohodnutých v průběhu správního řízení. Shodli jsme se na tom se všemi složkami, které se případem společně s námi zabývaly,“ řekl Jiráček. Spolupracujícími složkami míníl Povodí Vltavy, Magistrát města České Budějovice, Agenturu ochrany přírody a krajiny, Český rybářský svaz a odborníky z Jihočeské univerzity.

Podnikatel prý vybagroval výrazně větší část řeky než úsek, na nějž měl povolení. Obce z okolí Vltavy však zásah do koryta vítají. Podle nich bagrování v tomto rozsahu pomohlo pročistění dna, což pak znamená menší riziko při případných povodních.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině