Za kormorány dostanou na Zlínsku odškodné

12. září 2013 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Rybářství a rybníkářství

Kormorán velký

Nájemce soustavy rybníků v Záhlinicích na Kroměřížsku dostane 1,9 milionu korun jako náhradu škody způsobenou na rybí osádce kormorány. Informuje o tom zlínská mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že vyplacení peněz již schválili krajští radní.

„Jde o jednu z posledních náhrad, neboť kormorán velký není od dubna zařazen mezi vybrané zvláště chráněné živočichy,“ řekl náměstek zlínského hejtmana Lubomír Nečas. Kormorán dokáže za den spořádat až půl kilogramu ryb. Nájemce záhlinických rybníků podal žádost o náhradu škody v dubnu. Rada kromě ní schválila i náhradu škody 4 500 korun způsobené vlkem chovateli ovcí z Velkých Karlovic. Krajský úřad letos již na náhradách škod způsobených zvláště chráněnými živočichy vyplatil téměř 2,4 milionu korun. „Jednalo se o škody způsobené kormoránem velkým, vlkem a bobrem,“ uvedl Nečas.

Ministerstvo životního prostředí tehdejšího ministra Tomáše Chalupy vyškrtlo v dubnu kormorána ze seznamu zvlášť chráněných živočichů, mezi které stále patří třeba vlk nebo bobr, což umožňuje jejich snazší odstřel. Stát ale zároveň nemusí vyplácet náhrady ztrát, které rybáři ročně odhadují na 80 milionů korun.

Změnu ohledně kormoránů rybáři kritizovali. Poukazovali na to, že jediným zdůvodněním, proč kormorán zmizel z vyhlášky, byla úspora peněz za vyplácení škod. Rybáři by je měli nyní hradit ze svého; namítají ale, že přemnožení ptáků způsobil právě stát.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Zlínský kraj, foto Naše voda

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka