Za hromadný úhyn ryb v Praze může teplá zima

Aktualizováno 17. května 2016 | Rubrika: Rybářství a rybníkářství

ryba lekla

Letošní netypická  teplá zima může dle sdělení Českého rybářského svazu, územního svazu Praha za současný hromadný úhyn ryb v pražských rybnících. V průběhu zimních měsíců totiž nedošlo k zamrznutí vodní hladiny a ryby byly celou zimu aktivní, informují Lesy hl. města Prahy, které obhospodařují většinu pražských rybníků.

Množství potravy je však v zimních měsících v nádržích omezené a pro ryby nedostatečné, a to má za následek jejich špatnou kondici v jarním období.

Průběh zimy vyčerpal rybí organismus natolik, že hromadně začal podléhat jinak běžným nákazám způsobenými plísněmi či parazity, které by při dobré kondici zvládl. V současné době dochází k selektivnímu úhynu ryb především kapra obecného. Plošná aplikace antibakteriální kůry je na pražských rybnících nerealizovatelná. Bylo by nutné použít několik tun léčiv a navíc je tento postup vzhledem k rekreačnímu využití rybníků a nádrží nemožný.

Zaměstnanci Lesů hl. m. Prahy provádí tedy alespoň průběžný sběr uhynulých ryb, tak aby v teplém počasí v okolí rybníků nebyly cítit rozkládající se ryby.

Zdroj: Lesy hl. města Prahy

Související rubriky: Rybářství a rybníkářství