Za havárii vodovodu v Praze 6 může propad zeminy

27. srpna 2012 | Rubrika: Voda a naše peněženka , Vodovody a kanalizace

P4160034 eroze

Havárie vodovodu, který připravil o zdroj vody zhruba 15 000 obyvatel hlavního města a okolí, vznikla v poli, kde se vytvořilo šest poměrně velkých propadů zeminy. Na místě pak vytékalo několik hodin velké množství vody (1000 l/s).

Podle mluvčího společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Ondřeje Pokorného komplikoval podmáčený terén přístup k místu havárie. Pracovníci PVK museli odklidit několik stromů a byla také vytvořena provizorní cesta z betonových bloků pro lepší dostupnost k vodovodnímu řadu.

Bez dodávky vody bude podle něj výhledově celá oblast ohraničená ulicemi Evropská, Drnovská, Ruzyňská, U Prioru a U Silnice. Zásobování pitnou vodu bude omezeno pro 5000 Pražanů a 10 000 obyvatel obcí na sever od Prahy (Velké Přílepy, Kněževes a blízké okolí), které tento přivaděč zásobuje. Většina ulic z této oblasti ještě přerušenou dodávku vody nemá, proto PVK apelují na místní obyvatele, aby si vytvořili dostatečnou zásobu pitné vody, protože oprava havárie může trvat i několik dnů.

Aktuálně probíhají výkopové práce, které budou pokračovat i během dneška a následně budou zahájeny montážní práce. Příčinou havárie je podélná trhlina na řadu 1200 mm. Náhradní zásobování pitnou vodou je zajištěno pomocí autocisteren a také přistavenými voznicemi. Hrubý předpoklad ukončení havárie a obnovení dodávky vody je v úterý nebo ve středu.

Naše voda

Související rubriky: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace