Za druhou havárii v bioplynce v Kozojídkách hrozí až milionová pokuta

Aktualizováno 14. listopadu 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

ryba mrtvá - IMG_6228

Po úterním úniku kejdy z bioplynky v Kozojídkách na Hodonínsku, o kterém jsme již na portálu Naše voda informovali, opět plavou u strážnických břehů říčky Veličky mrtvé plotice, oukleji a tloušti. Jak přitom uvádí Brněnský deník, majiteli za to hrozí až milionová pokuta.

Podle ředitele brněnského pracoviště České inspekce životního prostředí Jindřicha Mikeše hrozí tomu, kdo je za havárii zodpovědný, až milionová pokuta. „Úhyn ryb je přitěžující při stanovení její výše,“ upozornil Mikeš.

Uhynulé ryby jsou v řece od rybníčků pod zámeckým parkem až po křížení s Baťovým kanálem. „Zatím je jich ale málo,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí ve Veselí nad Moravou Petr Michna. Dodal, že podle rybářů je znečištění ve vodě poznat i barevně. Rybáři uhynulé ryby sbírají a předpokládají, že jich nebude tolik jako před necelými dvěma měsíci, kdy praskla nádrž v bioplynce poprvé.

Také Povodí Moravy zkoumá zamoření vody. „Bližší informace budeme mít až po vyhodnocení vzorků,“ uvedla mluvčí povodí Gabriela Tomíčková. Na vyšetřování přesných příčin obou nehod pracuje inspekce spolu s veselským odborem životního prostředí. „Jde o opakovanou havárii v krátké době, což je problematické. V obou případech šlo o stejnou technickou závadu,“ sdělil ředitel Mikeš s tím, že havárie si ještě vyžádá důkladné došetření.

Zdroj: Brněnský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství