Za černé odběry vody zaplatili loni hříšníci na severu Čech téměř milion korun

22. ledna 2013 | Rubrika: Statistiky a kauzy , Voda a naše peněženka

kohoutek-umyvadlo11-328x2451

V roce 2012 prokázala společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) celkem 45 neoprávněných odběrů a neoprávněná vypouštění vody do kanalizace. Portál Naše voda o tom informovala mluvčí SčVK Iveta Kardianová.

Hříšníkům byly služby následně doúčtovány, a to v celkové částce 931 000 korun. Dalších 30 případů „černých“ odběrů je stále v řešení.

S černými čili neoprávněnými odběry se setkávají společnosti, ať již jsou dodavateli vody, elektřiny, či jiných služeb. Poškozeni jsou tak nejen dodavatelé, ale především ostatní, pravidelně a poctivě platící zákazníci. Případy jsou různé. Lidé jsou ve věcech úspory vlastních peněz velmi vynalézaví. Mnoho černých odběrů je odhaleno při namátkových kontrolách. Jindy se zase při kontrole vodoměru zaměstnanci SčVK setkávají s nulovým odečtem a po puštění vody se měřidlo náhle roztočí. „Kamera pro změnu odhalila odběratele, který si sám o vlastní vůli zřídil přípojku a napojil ji na vodovodní řad před vodoměrem. Majitel situaci řešit nechtěl, přípojku museli vodohospodáři zrušit,“ uvedla mluvčí.

Velká většina těchto případů je odhalena při preventivních kontrolách, kdy jsou porušené plomby u měřidel, či poškozené šroubení. Výjimkou nejsou ani podněty lidí. Prošetřují se všechna oznámení a zjištěné abnormality.

Naše voda

Související rubriky: Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace