Vznikne na pomezí Krkonoš a Jizerských hor přehrada Vilémov?

Aktualizováno 16. května 2011 | Rubrika: Přehrady a vodní díla

Plány na výstavbu obrovské vodní nádrže Vílémov, která by měla začít v horizontu padesáti až sta let, pocházejí ještě z dob socialismu. Proti stavbě jsou města, kraj i ochránci přírody, vodohospodáři ale upozorňují, že přehrady jsou třeba.

Sedmkrát více vody, než má naplněná přehrada Souš, by měla zadržovat plánovaná přehrada Vilémov na Jizeře na pomezí Krkonoš a Jizerských hor. Nikdo z místních ji však nechce, píše deník Mladá fronta DNES.
Proti jsou jak Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Paseky nad Jizerou a Kořenov, tak i Liberecký kraj. Zatopení údolí Jizery a jejích přítoků včetně Mumlavy se nelíbí ani ochráncům přírody.
„Sestavili jsme spolu s dalšími obcemi pětici zásadních připomínek k přehradě. Předložený dokument je velice všeobecný a vůbec neřeší dopady na životní prostředí a život lidí. Není ani jasné, co a jak máme chránit. Myslím, že by to tu nemělo stát,“ uvedl místostarosta Harrachova Oldřich Jakubec. Výtky obcí podpořil i Liberecký kraj.
Stavba přehrady by měla začít v horizontu padesáti až sta let a plány na ni pocházejí ještě z dob socialismu. Podle vodohospodářů a ministerstva zemědělství se dlouhodobě plánuje v republice až 69 přehrad, z toho 27 má sloužit jako zdroj pitné vody. Vodohospodáři varují, že zamítnutí přehrad je krátkozraké. V budoucnu budou potřeba.
„Potenciální objem 55,3 milionu kubických metrů je strategicky významným vodním zdrojem pro výhledové zásobování pitnou vodou pro oblast liberecko-jablonecké aglomerace a zejména pro zásobování Prahy a středních Čech,“ stojí v dokumentu Generel území chráněných pro akumulaci povrchových vod.
„Hlavně v létě je v korytě Jizery velká část vody, která prošla čističkami,“ uznává Jakubec. Přitom voda z přehrady Káraný napájené Jizerou je zdrojem pro Prahu. Přehrada Vilémov by sloužila k upouštění a tedy ředění vody v dobách sucha, se kterými vodohospodáři počítají.
Dopady Vilémova na Krkonoše jsou obrovské. Zatopená mezinárodní silnice a prakticky odstřihnutí Harrachova i Rokytnice od Libereckého kraje, zvýšení průměrné teploty a v neposlední řadě poškození ptačí oblasti a evropsky významné lokality Krkonoše.

Zdroj: Mladá fronta DNES – Liberecký kraj

Související rubriky: Přehrady a vodní díla