Vznikla první „rybí rezervace“ v CHKO Beskydy

Aktualizováno 12. ledna 2017 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Prevence povodní, voda v krajině

rybiiii

Na celoročním zákazu sportovního rybolovu a rybářské hospodářské činnosti na vybraných úsecích vodních toků Senice a Černé Ostravice v CHKO Beskydy se již dříve dohodli ochránci přírody s místními rybáři, upozornila Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK).

Teď, počátkem roku 2017 nabyla platnosti tato dohoda mezi mezi AOPK ČR, RP Správa CHKO Beskydy a místními organizacemi ČRS Vsetín a Frýdlant nad Ostravicí, která omezuje výkon rybářského práva v přírodě cenných úsecích vodních toků. Tato dohoda byla implementována do popisu revírů a je pro rybáře závazná.

Obě MO ČRS nebudou žádným způsobem zasahovat do přirozeného vývoje ichtyofauny a nebudou v předmětných úsecích provádět hospodářskou činnost, lovit ani vysazovat ryby. Správa CHKO Beskydy bude ve spolupráci s ČRS na těchto lokalitách provádět monitoring rybích společenstev. Cílem záměru je zjistit, jak se rybí společenstva vyvíjí bez zásahu člověka (rybolov, hospodářská činnost). Správa CHKO Beskydy nyní připravuje memorandum (veřejnoprávní smlouvu) o dlouhodobém výzkumu a spolupráci na zachování nově vyhlášených tzv. rybích rezervací.

Zdroj a foto: AOPK

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství