Výzkumníci otestují efektivitu přípravku Albit proti vodní erozi

4. října 2011 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Prevence povodní, voda v krajině

P4160034 eroze

Pouze zhruba na 300 korun na hektar vyjde zemědělce aplikace přípravku Albit, který má podle informací jeho distributorů nejen zvýšit hektarový výnos pěstovaných plodin, ale významně přispět také ke snížení rizika vodní eroze na zemědělských pozemcích.

Jak významný může přípravek v prevenci vodní eroze být, hodlá od letoška testovat v podmínkách ČR Výzkumný ústav meliorací a ochrany vod (VÚMOP). Přípravek totiž, jak potvrdil v rozhovoru pro portál Naše voda Jan Vopravil z VÚMOP, stimuluje rozvoj půdních mikroorganismů, jejichž existence je nezbytná pro intenzitu vsakování vody do půdy. Testy nicméně podle jeho slov potrvají řadu let.

Přípravek je již v ČR registrován jako stimulátor růstu a je tedy možné jej legitimně používat. Na evropském trhu je již 12 let, podle dosavadních výsledků zvyšuje hektarový výnos plodin, podle jejich druhu, o pět až 23 procent. Daleko větším přínosem pro krajinu je ale právě prevence vodní eroze.

Albit obsahuje mimo jiné účinnou látku poly-beta-hydroxy máselnou kyselinu, která se nachází v půdních bakteriích Bacillus megaterium a Pseudomonas aureofaciens. V přírodních půdních podmínkách tyto bakterie žiji na kořenech rostlin, stimulují jejích růst, chrání od nemocí a nepřízni počasí.

Petr Havel

 

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině