K využití Dešťovky na splachování je nutný souhlas vodohospodářů

20. července 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

sud - okap - IMG_3827

Při proplacení dotací v rámci programu Ministerstva životního prostředí (MŽP) „Dešťovka“ musí žadatel předložit nově dohodu s příslušnou vodohospodářskou společností. V rozhovoru pro portál Naše voda to potvrdil ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) Oldřich Vlasák.

Opatření je výsledkem jednání mezi SOVAK ČR s MŽP, respektive Státním fondem životního prostředí. Vodohospodáři totiž při spuštění první vlny dotací v programu Dešťovka upozorňovali, že využití dešťové vody na splachování toalet představuje riziko kontaminace veřejných vodovodů. O problému opakovaně a obšírně informoval i portál Naše voda.

Podle Vlasáka musí být součástí dohody žadatele o dotaci s vodohospodářskou společností také údaj, jakým způsobem bude dešťová voda na veřejné sítě napojena. Při využití vody na splachování jsou totiž nutné separátní rozvody vody, které v drtivé většině chybí zejména u starších staveb. Investice do separátního rozvodu ale představuje nemalé náklady.

Pokud chce někdo využít dešťovou vodu pouze k zalévání zahrádek, dohodu s vodohospodáři k tomu podle Vlasáka nepotřebuje.

O problému informoval také denik.cz., článek si můžete přečíst ZDE

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace