Výtah, nebo lávka? Obojí. Povede na ostrov do parku

Aktualizováno 11. listopadu 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

IMG_6071 park

Místo pro výlety, park pro odpočinek, prostor pro sport aktivní i pro sledování basketbalu. Tím vším je ostrov mezi Labem a Starým Labem v Nymburce. Jeho návštěvníci tam podle údajů regionální mutace deníku Mladá fronta Dnes brzy najdou několik vylepšení.

Na jaře rozkvete park Na Ostrově v Nymburce o trochu svěžeji než dosud. Právě tam totiž probíhá jeho oživení odborníky na stromy a keře. Ale pokud se tam vypraví lidé na kolech, s kočárky nebo vozíčkáři směrem z centra, stále budou muset u plavební komory posilovat svaly. Po mostě až ke zdymadlu dnes projedou, ale zastaví je schody přes plavební komoru. Tam se musí kola, vozíky nebo kočárky vynášet. Radnice v Nymburce však má plán, jak průjezd na ostrov přes lodní komoru vyřešit.

„Měla by tam vzniknout zdviž, která by lávku vždy, když to bude potřeba, zvedla nad plavební dráhu,“ vysvětluje starosta Miloš Petera. Město příští týden vybere firmu, která takovou pohyblivou lávku vyprojektuje. Lidé by si ji přivolávali tlačítkem podobně jako výtah: lávka by se pak spustila do úrovně mostu, lidé by přejeli a lávka by se vrátila nahoru tak, aby nepřekážela provozu plavební komory. Ani stávající železná lávka, na kterou lidé stoupají a sestupují z ní po schodech, nevyhovuje plavebním podmínkám povodí Labe, nesplňuje požadavky na minimální výšku nad hladinou.

Háčkem celého nápadu ovšem je, že na jeho uskutečnění město potřebuje asi osm milionů korun. „Na financování celé stavby nemáme v rozpočtu peníze, pokusíme se proto na tento projekt získat dotaci. Věřím tomu, že by to mohlo být už v roce 2013“, doplňuje starosta. „Zároveň jednáme s projektantem a s povodím Labe o možnosti realizace přemostění výtoku Starého Labe a propojení cyklostezek. Pokud by se realizace těchto dvou projektů povedla, měli bychom bezbariérovou cyklostezku z Poděbrad do Nymburka a následně do Píst,“vysvětluje mluvčí města Markéta Tomčíková.

To, co se povede v parku Na Ostrově už nyní, bude obnova tamní flóry a nové vybavení parku. Firmy už dokončily odbahnění tůně a pořezaly náletové podrosty. Právěteď tam specialisté ošetřují stromy a keře. Během listopadu ty nezdravé vyberou, aby je pokáceli, nové se chystají vysazovat. Na jaře v parku přibudou nové lavičky a u vzácných stromů v parku informační cedule.

Celá tato investice za 1,4 milionu korun, podpořená Státním fondem životního prostředí, bude hotová do konce dubna 2012.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – střední Čechy

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony