Výstavba přivaděče vody na Benešovsku má zpoždění

Aktualizováno 15. června 2015 | Rubrika: Vodovody a kanalizace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Výstavba nového přivaděče vody z Želivky na Benešovsku má zpoždění. Práce mají skončit na podzim, zatím jsou ale položeny jen čtyři z plánovaných 17 kilometrů. Firma ale tvrdí, že vše stihne ve stanoveném termínu, řekl ČTK benešovský místostarosta Roman Tichovský (ODS).

„Staví se vodojem v Podmračí a jsou položeny asi čtyři kilometry. Takže mají skluz, ale tvrdí, že to doženou. Termín dokončení stavby je do konce října a potrubí by mělo být uloženo do konce září,“ uvedl Tichovský.

Svazek obcí, v němž jsou kromě Benešova Čerčany, Senohraby, Mrač, Čtyřkoly, Lštění, Mirošovice a Poříčí nad Sázavou, získal na výstavbu nového přivaděče evropské peníze. Náklady představují kolem 314 milionů korun. Dosavadní vodovod, který vede přes Čtyřkoly, Lštění, Čerčany, Mrač a Žíňánky do Benešova, je 40 let starý a je z poloviny zkorodovaný. Město navíc potřebuje vyřešit problém s nedostatečnou kapacitou svých vodojemů.

Kvůli dotaci musí být podle Tichovského stavba hotova do konce října, byť se potom ještě počítá s dokončovacími pracemi. „Závěrečné vyhodnocení má být do konce roku a zkolaudováno to musí být na jaře 2016,“ dodal.

Díky vyšší kapacitě bude možné k Želivce připojit Sedlčany na Příbramsku, které jsou zatím odkázány na vlastní zdroje pitné vody. Z této strany jsou práce skoro hotovy. Sedlčanská část přivaděče má menší průměr potrubí, ale je delší – měří přes 30 kilometrů. Práce na tomto úseku si vyžádaly kolem 350 milionů korun.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Vodovody a kanalizace