Výstava o Brněnské přehradě se přestěhovala

24. října 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Brněnská přehrada

Výstava s názvem „Prygl story/ Příběh Brněnské přehrady“ se přestěhovala z přízemí radnice MČ Brno-Bystrc do nedalekého Společenského centra na ulici Odbojářské. Informoval o tom Jiří Macík z tiskového odboru státního podniku Povodí Moravy.

Expozice ve formě komiksů od kreslíře Jana Duchoně přibližuje historii i současnost jednoho ze stále navštěvovanějších brněnských míst. Lidé se tak mohou seznámit například s příběhem hrázného Šikuly, který zachránil Brněnskou přehradu před zničením nacistickými náložemi. Zjistí také, jakým způsobem se čistí zdejší voda.

„Těší mne, že výstava vzbudila zájem nejdříve na hraděVeveří, ale pak i na bystrcké radnici. Proto jsem moc rád, že tuto prezentaci neschováme do našeho skladu, ale můžeme ji umístit nejen do Společenského centra, ale poté postupně i do bystrckých škol,“ doplnil ředitel závodu Dyje z Povodí Moravy Jan Moronga.

Na panelech je k vidění také podrobná kreslená mapa povodí Moravy s erby jednotlivých měst. Zveřejněny jsou i unikátní historické fotografie ze stavby tohoto vodního díla, na níž se s pomocí jednoho jeřábu, kompresoru a dvou míchaček podílely stovky rukou Brňanů .

K výstavě patří i funkční model hráze vodního díla Brno. Ten je momentálně dlouhodobě k vidění v přízemním podlaží brněnského Technického muzea v Králově Poli. Model vyrobili odborníci z Laboratoře vodohospodářského výzkumu Ústavu vodních staveb VUT.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla