Vysoké Mýto upraví Blahovský potok, kvůli povodním i rekreaci

Aktualizováno 22. února 2018 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

15092011679

Vysoké Mýto připravuje revitalizaci části Blahovského potoka na sídlišti U Potoka. Dosavadní meliorační úprava toku se změní na přirozené meandry a lokalita se zpřístupní pro rekreaci. Zároveň bude mít revitalizace protipovodňový význam, řekl místostarosta Martin Krejza.

„Cílem by měla být protipovodňová ochrana a vznik parku, který bude běžně přístupný, bude jej možné využívat k nejrůznějším aktivitám,“ uvedl Krejza (ODS).

Radnice si nechala na budoucí podobu 350 metrů dlouhého úseku mezi ulicemi Javornického a Jeronýmovou zpracovat studii. Prostor pro novou údolní nivu bude vytvořen vytěžením šikmých břehů a vybudováním kolmých nábřežních zdí. V rozšířených místech přejdou zatravněné břehy v široká přístupová a pobytová schodiště propojující nově vytvořenou poříční zónu. Kolem toku vzniknou louky a chodníky, bude tam nový mobiliář.

Letos chce město získat územní rozhodnutí, příští rok se pokusí na úpravy získat dotaci. Stavět by se mělo v roce 2020. Náklady radnice odhaduje na několik milionů až více než deset milionů korun, neboť bude nutné zřejmě přeložit kanalizační přivaděč. Další peníze si vyžádá případná oprava mostků. V budoucnu plánuje Vysoké Mýto za městem v okolí Blahovského potoka vybudování poldrů na zachycení velké vody.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině