Vysoké Mýto nechá do konce roku zmapovat staré vrty v okolí města

27. dubna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

vrt podzemní voda

Vysoké Mýto nechá do konce roku zmapovat staré vrty a sondy, které se nacházejí v širším okolí města. Obává se, že jsou rizikem pro kvalitu podzemních vod, mnohé jsou nezabezpečené a mohl by do nich někdo spadnout.

Na dokumentaci více než 2000 vrtů a sond ve Vysokomýtské synklinále získalo město přes 200 000 korun od Pardubického kraje, řekl dnes novinářům místostarosta Martin Krejza. „Výstupem bude popis všech vrtů a jejich roztřídění do kategorií podle závažnosti a další budoucnosti, zda budou využity jako monitorovací nebo záložní nebo se zlikviduji,“ uvedl Krejza. Radnice předpokládá, že starost o staré vrty by měl převzít stát. Vrty jsou často na soukromých pozemcích nebo na katastrech různých obcí. Náklady na sanaci vrtu se mohou pohybovat od několika desítek tisíc až do několika milionů korun.

Okolí Vysokého Mýta je jednou z nejvýznamnějších vodohospodářských oblastí východních Čech. Dva vrty se městu podaří letos s pomocí dotace zlikvidovat, což bude stát 430 000 korun.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (vrt v krajině)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace