Vysočina bude farmářům pomáhat mapovat dopady ochrany pitné vody

Aktualizováno 21. listopadu 2017 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Vodovody a kanalizace

bram

Kraj Vysočina bude pěstitelům brambor dál pomáhat v mapování dopadů omezení, která jim přináší ochrana vodárenských nádrží.

Za první letošní studii, již vypracoval havlíčkobrodský Výzkumný ústav bramborářský na pozemcích v dosahu přehrady Švihov na Želivce, kraj zaplatil skoro 120.000 korun. Radní kraje dnes rozhodli o tom, že příští rok uvolní peníze na navazující projekt. Novinářům to řekl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

Náklady kraje na pokračování projektu v příštím roce budou do 200.000 korun. „Hledají se cesty, jak výnosy udržet a brambory pěstovat,“ uvedl hejtman. S výsledky letošní studie chce kraj seznámit i zástupce podniku Povodí Vltavy. „Bude se diskutovat o rozsahu ochranných pásem,“ předpokládá Běhounek.

V letošní studii odborníci na vybraných bramborových polích porovnávali účinnost herbicidních látek povolených v ochranném pásmu druhého stupně povrchových vod s chemickými přípravky používanými na hubení plevelů. Pokusy se dělaly na pozemcích tří pěstitelů brambor na Pelhřimovsku, a to u obcí Želiv, Senožaty a města Pacov. Podle závěrů studie zůstalo na polích ošetřovaných v souladu s podmínkami stanovenými pro ochranné vodní pásmo více plevele, výnosy brambor tam kvůli tomu v porovnání s běžným hospodařením klesy o 17 až 35 procent.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, A-linha – Vlastní dílo

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Vodovody a kanalizace