Výskyt bakterie ohrožující úrodu se zatím v ČR nepotvrdil

26. května 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

vítod myrtolistý wikipedie

Poslední výsledky z italské laboratoře zatím vyloučily možný výskyt nebezpečné bakterie xylella v Česku. Informují o tom Hospodářské noviny s upozorněním, že si ale pěstitelé a zemědělci úplně oddechnout nemohou.

Bakterie, jež ničí kilometry olivových plantáží, ovocné sady a vinice v jižní Evropě i v sousedním Německu, k nám údajně dorazila loni v květnu s dodávkou sazenic ze Španělska. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který v Česku po bakterii pátrá, zatím vystopoval pouze dvě rostliny z podezřelé dodávky. Zbylé sazenice se najít nedaří. Riziko dál trvá, protože rostliny napadené bakterií dlouho nemusí projevovat žádné příznaky. Když uhynou, lidé často nepoznají, že důvodem je xylella. „Bakterie patří mezi karanténní patogeny. Když dojde k rozšíření, je často už pozdě na jejich vymýcení,“ řekl HN ředitel sekce rostlinolékařské péče ústavu Michal Hnízdil. Bakterie mohla do Česka přicestovat spolu s dodávkou 45 sazenic okrasné rostliny vítodu myrtolistého. Zákazníci je mohli koupit v obchodních řetězcích Bauhaus a Hornbach.

Když ÚKZÚZ zveřejnil výzvu k občanům, přihlásili se dva kupující, kteří nechali své sazenice otestovat. „U jedné z těchto sazenic česká laboratoř výskyt xylelly potvrdila. Protože je to pro nás první zkušenost s touto bakterií, poslali jsme vzorek vítodu také do laboratoří v Itálii a Rakousku. Italská ho označila za negativní. Protože mají s touto bakterií největší zkušenosti, přiklonili jsme se k jejich výsledku. Proto v tuto chvíli není v Česku potvrzený žádný výskyt bakterie xylella,“ komentuje Hnízdil nejnovější vývoj šetření.

Itálie se s nebezpečnou bakterií potýká už od roku 2013. Její výskyt potvrdila i Francie, Španělsko a Německo. Evropská komise xylellu považuje za nejzávažnější rostlinolékařský problém v Evropě.

Zdroj: Hospodářské noviny, (redakčně kráceno), ilustrační foto (vítod myrtolistý) wikipedia

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy