Vyškov překračuje limity v tvrdosti vody

20. července 2013 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Vodovody a kanalizace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obyvatele Vyškova trápí příliš tvrdá voda. Podle podniku, který ji v okrese zajišťuje, je však kvalitní a zdravá. Pokoušet se o změnu vodohospodáři nedoporučují. Píše o tom Vyškovský deník.

Minimálně dvakrát, zpravidla však čtyřikrát za měsíc musejí Vyškované čistit své rychlovarné konvice. A bez přidání speciálního přípravku do pračky by si domácího pomocníka zřejmě velmi brzy zničili. V okresním městě je totiž hodně tvrdá voda  a vodní kámen se usazuje velmi rychle.

Ne všichni Vyškované však mají trápení s příliš tvrdou vodou. Usazeniny neznají lidé ze sídliště Sochorova. Potvrdil to ředitel společnosti Vodovody a kanalizace, která v okrese zajišťuje vodu pro domácnosti, Vladimír Kramář. „Většina Vyškovska a lokalita Sochorova ve Vyškově je zásobovaná z Opatovické přehrady, pro zbytek okresního města čerpáme vodu z Drnovic a Dědic. Jde o podzemní zdroje, které zkrátka jsou tvrdší,“ vysvětlil Deníku Kramář.

Z údajů zveřejněných na webových stránkách společnosti vyplývá, že rozdíl mezi vodou z Opatovické přehrady a prameniště v Dědicích nebo Drnovicích je opravdu veliký. Podle dostupných informací  je totiž voda s tvrdostí do 0,7 milimollů na litr považovaná za velmi měkkou, nad 3,75 za velmi tvrdou.

Podle Kramáře vlastnost nejde moc ovlivnit. Na druhou stranu je však podle něj voda chutná a kvalitní. „Kdybychom se její tvrdost pokusili zmírnit, bylo by to na úkor její kvality a navíc velmi nákladné. Teď obsahuje cenné minerály a je zdravá,“ ujistil šéf zdejšího vodárenství.

Zdroj: Deník.cz

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace