Vyšebrodské opatství zahájilo po 60 letech prodej ryb

27. prosince 2017 | Rubrika: Rybářství a rybníkářství

Vyssi_Brod_Vysebrodsky_klaster

Vyšebrodské cisterciácké opatství zahájilo před Vánocemi po 60 letech prodej ryb. V restitucích získalo 22 hektarů rybníků, z nichž ryby pocházejí. Jedná se o vodní plochy v okolí Vyššího Brodu.

Opatství nabízí zákazníkům kapra, pstruha duhového, sivena amerického, lína a amura. ČTK to řekl převor kláštera Jan Justin Berka.

„Zájem se neustále zvyšuje, nejvíce si zákazníci přejí pstruha duhového,“ řekl vedoucí rybářství Jiří Toncar. Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě pokračuje v postupné opravě majetku, který byl řádu vrácen. Jednou z oblastí hospodaření, k níž se opatství vrátilo, je chov a prodej ryb. „Restituovali jsme 22 hektarů rybníků, které se nachází především na Vyšebrodsku, ale ten největší máme v Pláničce u Černé v Pošumaví. Všechny rybníky jsme nejdříve opravili,“ uvedl Berka.

S prodejem začalo klášterní rybářství po skončení letních prázdnin. Ryby se prodávaly ve stánku v blízkosti klášterní Rožmberské brány. Poprvé to bylo 9. září, od té doby se tak děje každý pátek od 13:00 do 16:00. Během Vánoc klášter rybyprodává přímo na vyšebrodském náměstí.

Vyšebrodský klášter je jediný fungující mužský cisterciácký klášter v Česku a jedna z nejvýznamnějších kulturních památek jižních Čech. Založil ho roku 1259 Vok I. z Rožmberka.

Zdroj: ČTK, foto:wikimedia commons, Donald Judge

Související rubriky: Rybářství a rybníkářství