Vypouštěné rybníky začínají postupně plnit Orlickou přehradu

Aktualizováno 22. října 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

Orlík sucho - říjen 2015 - podolský most - IMG_5339

Zřejmě až v průběhu zimy by měla být podle odborníků normálně naplněna vodou nádrž Orlík. Poukazuje na to server aktuálně.cz s tím, že v současné době postupně začínají Orlickou přehradu plnit vody z vypouštěných rybníků.

V současnosti je hladina vody v nádrži oproti normálnímu stavu v tomto období o 8,5 metru níže. Podle generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly je letošní sucho srovnatelné s rokem 2003, kdy se přehrada začala naplňovat až v prosinci. Podle mluvčího povodí Huga Roldána byla hladina Orlické přehrady od jejího postavení v 60. letech takto nízko pouze sedmkrát. „Ovšem v těch případech vždy šlo o snížení hladiny před předpokládanými vyššími přítoky do nádrže vlivem tání sněhové pokrývky,“ upozornil mluvčí.

V tuzemsku však stále klesají i podzemní vody. Podle aktuální zprávy Českého hydrometeorologického ústavu bylo silné nebo mimořádné sucho zjištěno u více než poloviny testovacích vrtů, téměř ve všech povodích v ČR. Mimořádně málo podzemní vody je v povodí střední Vltavy, Orlice a Opavy.

Zdroj: aktuálně.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Orlík říjen 2015)

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství