Výnosy brněnských vodáren loni vzrostly o čtyři procenta

13. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

bvk-brno-retencni-nadrz-jeneweinova

Výnosy Brněnských vodáren a kanalizací (BVK) loni vzrostly o čtyři procenta na 1,8 miliardy korun, zisk se mírně snížil na 76,5 milionu korun. Informovalo o tom zpravodajství ČTK.

Po několika letech propadu množství prodané a odkanalizované vody se trend změnil. Prodalo se více vody, zatímco množství odkanalizované stagnovalo, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin. Vody se prodalo o dvě procenta více, a to 29,3 milionu metrů krychlových vody, odkanalizovalo se 27,7 milionu metrů krychlových. Změna trendu u prodané, tedy spotřebované pitné vody, odpovídá celorepublikovému stavu, kdy už lidé přes každoroční zdražování nedokážou více šetřit. Loni stálo vodné a stočné v Brně 74,94 koruny a na letošek se zdražovalo výrazně méně než v předchozích letech na 75,14 koruny. BVK zásobují vodou přes 400.000 lidí.

Loni společnost investovala 216 milionů korun, a to především do čistírny v Modřicích. Také se zde začala vyrábět elektřina z vznikajícího bioplynu, zajišťuje tři procenta spotřeby společnosti. Dále s pomocí města a evropských dotací firma rekonstruuje vodovody a kanalizace a staví odpadní stoky v těch částech města, kde dosud kanalizace nebyla.

Ve starých částech Brna je kritický stav vodovodů v ulicích Česká a Solniční, kde se stále odkládá rekonstrukce ulic. Problematické jsou i vodovody v Gajdošově a Krkoškově. Opravit se je podařilo v Minské, Staňkově, Pellicově a Vackově, letos se začala opravovat Francouzská. Obvykle jde o zhruba 100 let stará potrubí. BVK zásobují vodou i řadu obcí v okolí Brna a kritická je situace v Želešicích, kde se loni objevilo 45 havárií a vždy bylo potřeba přerušit dodávku vody.

Ke konci loňského roku společnost provozovala 1416 kilometrů vodovodní a 1208 kilometrů stokové sítě. Zhruba 200 kilometrů kanálů je přitom za hranicí životnosti, ale daří se je díky údržbě provozovat bez větších potíží. Podnik postupně snižuje počet zaměstnanců, loni jich bylo o 14 méně, a to 534. Průměrná mzda rostla o více než 700 korun na 32.400 korun měsíčně.

Vodárny zásobují vedle Brna také Modřice, Kuřim a Březovou nad Svitavou, obce Vírského oblastního vodovodu a řadu dalších menších obcí. Brno vlastní 51 procent akcií, téměř veškerý zbytek francouzská vodárenská společnost Suez Environnement.

ČTK, ilustrační foto BVK – jedna z největších investic BVK – retenční nádrž Jeneweinova

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace